Myra, southern Turkey (in Bulgarian)
Мира (днешния град Кале в Турция, провинция Анталия) е един от най-старите и значителни градове и столица на Ликийската Федерация, съществувал през преди новата ера в Анатолия. Бил е един от шестте най- големи и значителни градове на Федерацията. Името му най-вероятно произлиза от дървото myrrh, чиято растителна смола е имала изключително висока търговска стойност по това време. Намира се в Южна Турция, не далеч от Анталия – може да се пътува до там с кола
Ликийската цивилизация е просъществувала от 500 година преди н.е., до към 300 година след н. е.. Ликийците са известни като търговци и мореплаватели, но също и добри войни – те са отбивали набезите на Римската Империя успешно дълго време и са завладени последни. Федерацията се е състояла от 20 държави, които са били управлявани, използвайки системата на пропорционалната репрезентация. Уникалното устройството на тяхната държава е било изучавано от бащите-
основатели на Съедините Американски Щати.
Руините, показани на снимките от Мира, включват изключителен театър, който побира 10,000 души и вероятно се е ползвал за гладиаторски борби през 2 век преди Новата Ера. И когато човек се разхожда из района му, той е пълен с паднали фризове с изключително майсторски изработени и красиви театрални маски и други останки от театъра.
Това, обаче, с което Мира е най известна е некропола, който се намира точно от страни на театъра. Там богатите Ликийци са погребвали близките си, като са строили специални гробници за тях, с красиви релефи. Те са издълбани в скалите на редове, като много от тях са били красиво оцветени, но разбира се, сега боята е избледняла значително на силното слънце. Въпреки това, гледките са изумителни.
Ако стигнете до там, не забравяйте да посетите съвременния град Мира, където се намира църквата наСв Николай (Дядо Мраз/Коледа). Както знаем, той е бил роден в Патра и през края на 4 век преди н. е. и началото на 5 век, той е бил Епископ на областта, със седалище Мира. Документ, писан през 6 век от Теодорос Лектор, споменава Епископ Николай между основателите на Първия Християнски Съвет, проведен в Никея през 325 година. Св. Николай е бил погребан там след смъртта си, докато през 1087 тялото му е било откраднато от Италиански търговци/моряци и е било пре-погребано в църквата Св. Никола в Бари – Италия. Църквата датира от негово време, но за съжаление е била няколко пъти разрушавана и възстановявана.
По незнайна причина, Св. Николай е станал най-популярния светец в Руската Ортодоксална Църква. В района на църквата има две статуи на Св. Николай – едната – въртяща се (сега не се върти, за съжаление) е била платена от Руската църква. Той също е особено почитан във Фрайбург – Германия, Бари и Неапол в Италия и в цяла Сицилия. Св. Николай също е бил и покровител на моряците. В Англия и Дания той е известен като Дядо Коледа и от там се е пренесъл в Щатите като такъв. За съжаление, легендата за шейната, теглена от северни елени е била създадена от северните народи – в Мира не пада ни капка сняг! През декември там отиват много поклонници.
Повечето от мозайките и стенописите в църквата датират от 1042 година и са правени или по-вероятно възстановявани по времето на Император Константин ІХ и Императрица Зоя.