Myra, southern Turkey (in Bulgarian)

Античиния театър

Античиния театър

 

 

Външните стени на театъра

Външните стени на театъра

IMG_0755

Поглед към сцената

Поглед към сцената

Един от входовете

Един от входоветe .

Мира (днешния град Кале в Турция, провинция Анталия) е един от най-старите и значителни градове и столица на Ликийската Федерация, съществувал през преди новата ера в Анатолия.  Бил е един от шестте най- големи и значителни градове на Федерацията.  Името му най-вероятно произлиза от дървото myrrh, чиято растителна смола е имала изключително висока търговска стойност по това време.  Намира се в Южна Турция, не далеч от Анталия – може да се пътува до там с кола

Ликийската цивилизация е просъществувала от 500 година преди н.е., до към 300 година след н. е..  Ликийците са известни като търговци и мореплаватели, но също и добри войни – те са отбивали набезите на Римската Империя успешно дълго време и са завладени последни.  Федерацията се е състояла от 20 държави, които са били управлявани, използвайки системата на пропорционалната репрезентация.  Уникалното устройството на тяхната държава е било изучавано от бащите-

Сцената

Сцената

основатели на Съедините Американски Щати.

Руините, показани на снимките от Мира, включват изключителен театър, който побира 10,000 души и вероятно се е ползвал за гладиаторски борби през 2 век преди Новата Ера.  И когато човек се разхожда из района му, той е пълен с паднали фризове с изключително майсторски изработени и красиви театрални маски и други останки от театъра.

Некрополите на Мира

Некрополите на Мира

 

Това, обаче, с което Мира е най известна е некропола, който се намира точно от страни на театъра.  Там богатите Ликийци са погребвали близките си, като са строили специални IMG_0768гробници за тях, с красиви релефи.  Те са издълбани в скалите на редове, като много от тях са били красиво оцветени, но разбира се, сега боята е избледняла значително на силното слънце.  Въпреки това, гледките са изумителни.

Ако стигнете до там, не забравяйте да посетите съвременния град Мира, където се намира църквата наСв Николай (Дядо Мраз/Коледа).  Както знаем, той е бил роден в Патра и през края на 4 век преди н. е. и началото на 5 век, той е бил Епископ на областта, със седалище Мира.  Документ, писан през 6 век от Теодорос Лектор, споменава Епископ Николай  между основателите на Първия Християнски Съвет, проведен в Никея през 325 година.  Св. Николай е бил погребан там след смъртта си, докато през 1087 тялото му е било откраднато от Италиански търговци/моряци и е било пре-погребано в църквата Св. Никола в Бари – Италия.  Църквата датира от негово време, но за съжаление е била няколко пъти разрушавана и IMG_0766IMG_0770възстановявана.

По незнайна причина, Св. Николай е станал най-популярния светец в Руската Ортодоксална Църква.  В района на църквата има две статуи на Св. Николай – едната – въртяща се (сега не се върти, за съжаление) е била платена от Руската църква.  Той също е особено почитан във Фрайбург – Германия, Бари и Неапол в Италия и в цяла Сицилия.  Св. Николай също е бил и покровител на моряците.  В Англия и Дания той е известен като Дядо Коледа и от там се е пренесъл в Щатите като такъв.  За съжаление, легендата за шейната, теглена от северни елени е била създадена от северните народи – в Мира не пада ни капка сняг!  През декември там отиват много поклонници.

Фризове от театъра в района

Фризове от театъра в района

Повечето от мозайките и стенописите в църквата датират от 1042 година и са правени или по-вероятно възстановявани по времето на Император Константин ІХ и Императрица Зоя.

Още фризове

Още фризове

 

 

 

 

Църквата на Св. Николай в Кале/Мира

Църквата на Св. Николай в Кале/Мира

 

 

 

                                                                                                IMG_0790

Още стенописи

Още стенописи

Вътрешността на църквата

Още стенописи

Още стенописи

Гроба на Св. николай, преди да откраднат тялото му

Гроба на Св. Николай, преди да откраднат тялото му

Стенописи

Стенописи

Външността на църквата

Външността на църквата

IMG_0799